Salı, Mayıs 22, 2012

Kaçınmamız Gereken Çok Kullanılan Sentetik Ürün İçerikleri

arkadaşlar bugün biraz teknik konular. kaçalım demek gereken ama dişmacunu bile yapılan maddelerin bazıları. şampuan falan bırak eskiler gibi doğal sabun su kullan diyorum okudukça. bu arada çağla şikelin şampuan değil de eski dönemlerdeki gibi külle saçını yıkadığını da hatırlatayım. araya bir de ingilterede bir araştırmayı sıkıştırayım.
kadınlar her gün yüzlerine 515 kimyasal madde uyguluyor. Bilim adamları günde 13 adet kozmetik ürünü kullanan bir kadının toplamda 500 civarında kimyasal maddeyi tenine uyguladığını ortaya çıkardı. Her bir kozmetik maddesinde en az 20 adet kimyasal içerik bulunduğu düşünülürse ağır makyaj yapanlarda bu sayı çok daha yukarılara çıkıyor. Genel olarak en çok tercih edilen kozmetik ürünler arasında rujda 33, vücut losyonunda 32, rimelde 29 ve el kremlerinde 11 adet farklı kimyasal içerik bulunuyor. Bazı parfümlerin içeriği 400 farklı kimyasal maddeye kadar ulaşabiliyor.
Uzmanlar özellikle en fazla kimyasal içeriği barındıran parfümlerin bu nedenle cilde değil kıyafetlerin üzerine uygulanmasını öneriyor.
 yok yok diyorum size eski dönemlerde gelincikten allık ruj falan yapılırmış. biz de mi yapsak. bu sonuçlar ve aşağıdaki maddeler bile yeter.
Tüketiciler hangi ürünleri satın alacakları ve kullanacakları konusunda giderek daha seçici. Ayrıca kozmetik pazarındaki rekabet gerçeği söylemeyen reklam kampanyalarının ortaya çıkmasına sebep oltu.
ürünlerde Doğal, Organik Otlar, Bitkiseller, doğal memba suyu gibi kelimeleri görürken, aynı ürünün arka etiketinde aşındırma ile yağı soyduğundan yağ giderici olarak Sodyum Loril Sülfat ve cinsel gelişimi ve üremeyi engelleyen bir petrokimyasal olan Methylparaben ve ayrıca diğer bir petrokimyasal olan Propilen Glikol göreceksiniz.
Bu öldürücü içerikler kansere yol açabilir .

Aşağıda kaçınmanız gereken içeriklerden başlıcalarından var. İçerik maddeleri çok satan şampuanlarda,temizleyici, tonik, diş macunları  ve birçok nemlendiricide sıklıkla kullanılan maddelerden:

SODYUM LAURETH/ LORİL SÜLFAT (SLES/SLS)
Amaç: Aşındırma ile yağı temizlemek ve şampuanın yayılmasını ve nüfuz etmesini sağlamak. Cilde kolayca girer ve dokularda (özellikle beyin, kalp ve karaciğer dokuları) nispeten daha uzun süre kalır.
Kullanımı: Tüm ticari şampuanlarda ve özellikle cilt kremleri ve diş macunları gibi diğer birçok sağlık ve güzellik maddelerinde yüzde 90 oranında bulunur. SLS cilt korumasında yan etkiye sebep olduğundan ve ciltte döküntüler ve enfeksiyona yol açtığından banyo köpüğünde yasaklanmıştır. Ayrıca endüstriyel temizleyicilerde bulunmaktadır.
Sağlık etkileri:
Kan dolaşımı yoluyla geçen SLS/SLES kalbe, karaciğere, akciğere, beyine ve gözlere gecer Bu dokularda uzun süre kalacak ve aşağıdaki etkilere sebep olacaktır:
Kanser – SLS/SLES nitrozaminler ve dioksana sebep olarak kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer;
Endokrin (hormon) bozulması – SLS/SLES hormonların hareketini taklit edebilir ve günlük vücut fonksiyonlarımızı kontrol eden ilişkili mekanizmaları bozabilir; östrojen hareketini taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir;
Göz bozulması – SLS özellikle göz hücreleri tarafından anında emilir ( direkt göz temasıyla değil, saç köklerinden emilerek) ; özellikle çocuklarda zararlı etkisi ve gelişimi gözlenmektedir;
Saç dökülmesi – SLS saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcıdır;
Aşırı cilt hassasiyeti – SLS alerjik reaksiyonları arttırarak zararlı maddelere karşı bir bariyer yeteneğine sahip olan cilde zarar verir;
Kuru cilt – Koruyucu lipidler SLS’nin aşındırıcılığı ile cilt yüzeyinden soyulur ve cilt nemini kaybeder.

METİL/PROPİL PARABEN
Amaç: Parabenler geniş çaplı bakterileri öldürme özelliği ile tüm kozmetiklerde kullanılan petrokimyasallardır ve bu nedenle ürünü korumaktadır.
Sağlık etkileri:
Endokrin (hormon) bozulması: parabenler östrojen hareketini taklit edebilir ve üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir. Alerjik reaksiyonlar yaygındır.

DIAZOLIDINYL ÜRE
Amaç: Anti-bakteriyel.
Sağlık etkileri:
Bir formaldehit yayıcı (aşağıdaki DMDM Hidantoine bakınız.) Göz ve deride tahrişe sebep olur.

BENZOİK ASİT
Amaç: Bir koruyucu ve solvent.
Sağlık etkileri:
Hormon bozukluklarına ve doğum anomalilerine yol açtığı düşünülen kanserojen benzene halkaları ve tolüen içermektedir. Solunum yolunu rahatsız eder. Göz ve deride tahrişe sebep olur.

RENKLENDİRİCİLER CI 17200, CI 15510, CI 60730, CI 42053
Amaç: Şampuanlara elde edildikleri söylenen bitkilerin rengi gibi renk sağlamak.
Kullanımı ve Sağlık etkileri:
Bunlar sertifikaları bilinmeyen ve tartışmalı olan yüzlerce sentetik ve petrokimyasal renklendiriciden sadece dördüdür. Kozmetiklerdeki renklendiricilerin çoğu hala test aşamasında olup, güvenirlilikleri ispatlanmamış ve araştırılmamıştır.

DMDM HİDANTOİN
Amaç: Anti-bakteriyel.
Sağlık etkileri:
Laboratuar testlerinde DNA’ya zarar verdiği ve akciğer kanserine yol açtığı bulunmuştur.
Maruz kalınması durumunda yüzde 20 oranındaki kişilerde toksik reaksiyona sebep olan ve bir irritan ve kanserojen olan yüzde 17.7 oranında formaldehit içermektedir.

COCMIDE MEA
Amaç: Başka türlü yapılması imkânsız olan şampuan köpüğü yapmak.
Sağlık etkileri: Laboratuar hayvanlarında kansere sebep olur. Cocamide MEA, kanserojen nitrozamin üretmek için SLS/SLES ile tepkimeye giren monoetanolamin içermektedir.

PARFÜM/KOKU
Amaç: Pazarlanan bitki özleri cazibesinin önemli bir kısmı olan “doğal, bitkisel” bir koku yaratmak ancak içeriğindeki maddelerin gerçek yansıması bulunmamaktadır.
Kullanımı: Piyasada çoğu petrol ürünlerinden oluşturulan, yüzde 95’i laboratuvar ortamında yaratılan, tahmini 5,000 adet koku maddesi bulunmaktadır. İçeriğinde asıl maddeler gizliliğini korumak amacıyla listelenmez ve kokular patentlenemez.
Sağlık etkileri:
Petrol-bazlı maddeler kansere, doğum anomalilerine, merkezi sinir sistemi bozukluklarına ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Kozmetik kullanımında başlıca alerjik reaksiyonlara yol açanlar parfümlerdir.

PROPİLEN GLİKOL
Amaç: Şampuandaki nemi vermek ve “ipeksi bir his” sağlamak.
Kullanımı: Propilen glikol, bebek losyonu ve maskara gibi sağlık ve güzellik ürünlerinde kullanıldığı kadar hidrolik fren yağı ve antifrizde önemli bir madde olarak kullanılan bir petrokimyasaldır.
Sağlık etkileri:
ABD Gıda ve İlaç İdaresi propilen glikolu “genellikle güvenilir” şeklinde sınıflandırsa da, bir nörotoksin olarak kabul edilmiştir ve deri ilhitabına, karaciğer anomalilerine ve hayvan deneylerinde böbrek tahribatına sebep olduğu görülmüştür.

TETRASODYUM EDTA
Amaç: Ağır metallerdeki izleri ve kirleri temizlemeyi kolaylaştırmak.
Kullanımı: Deterjanlar, zirai kimyasal spreyler ve eczane ürünleri içermektedir.
Sağlık etkileri:
biyolojik olarak kolayca ayrışmaz bu nedenle ortama girdiğinde zehirli ağır metalleri çözümekte ve onların besin zincirine girmesine sebep olmaktadır. Ağır metaller (yaklaşık 20 adet) insan sağlığına zararlıdır ve davranışsal, psikolojik ve bilişsel sistemleri olumsuz olarak etkiler. Gözde ve deride tahrişe sebep olur.

COCAMIDOPROPYL BETAİN
Amaç : Şampuan köpüğünü ve kalınlığını arttırmak.
Sağlık etkileri: Deri iltihabı, kuruluk ve saç derisi iritasyonu.

2 yorum:

guzelliknehri on 6 Haziran 2012 10:23 dedi ki...

İnsanın kanı donuyor bunları okudukça. Kozmetiklerden kaçındık diyelim ilaçlarda da bir sürü koruyucu, zararlı madde var sağlık vadederken daha fazla yıpranmaya yol açıyorlar bazen. Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.

ozgur on 6 Haziran 2012 13:34 dedi ki...

evet tatlım cok dikkat etmeye calışıyoruz ama ya renkli kozmetikte ya banyomuzda dişmacunumuzda veya yiyeceğimizde karşımıza çıkıyor zararlı kimyasallar kacamıyoruz bu hastalık yapan öldüren zararlılardan. ben de çok tedirginim bu yüzden çok çok dikkat ediyorum içindekilere.
öpüyorum

 

Tags

Ads Banner

Followers

Copyright © 2009 Blogger Template Designed by Bie Blogger Template Vector by DaPino